Rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i zazwyczaj wymagającego od użytkownika (gracza) pokonywania wyzwań wyznaczonych przez jej twórców. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa). Interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
W zależności od tego, jakie cele ma rozgrywka, jak jest prowadzona i ile osób bierze w niej udział, da się wyodrębnić różne rodzaje gier komputerowych. Każdy z nich ma swoje cechy szczególne, za które użytkownicy go kochają lub nienawidzą. Jakie zatem typy się wydziela i co mogą one Ci zaoferować?
Osobę, która chce poczuć się jak główny bohater filmu akcji, na pewno zainteresują gry komputerowe typu FPS (z ang. First Person Shooter, czyli strzelanka pierwszoosobowa). Zazwyczaj celem w takich produkcjach jest pokonanie wroga podczas wykonywania misji. Żeby to osiągnąć, gracz ma do dyspozycji wachlarz broni palnej, miotanej lub białej. Wszystko, co dzieje się na ekranie, oglądasz oczami postaci. Pozwala to lepiej wczuć się w rozgrywkę, a także gwarantuje większy realizm walki – masz bowiem ograniczone pole widzenia.
Gra typu Role-Playing Game, czyli RPG, polega przede wszystkim na wcieleniu się w stworzonego bohatera poprzez wykonywanie zadań (questów), zgłębianie świata przedstawionego, rozwój umiejętności naszej postaci oraz podążaniu za linią fabularną. Bardzo często wybory, które zostaną przez Ciebie podjęte, mają wpływ na rozwój historii, co może prowadzić do jej kilku różnych zakończeń. Od poszczególnych decyzji zależy też często kierunek rozwoju bohatera. Chyba nie ma lepszego sposobu, by przeżyć wirtualną przygodę, jeśli jesteś fanem długich i poruszających opowieści. Światy, w których dzieje się akcja najczęściej utrzymane są w konwencji fantasy, horroru lub science fiction, choć można spotkać gry praktycznie w każdym klimacie.
Tytuły zręcznościowe to produkcje idealne dla osoby chcące się odstresować po ciężkim dniu. Najczęściej nie kładą nacisku na historię, więc nie doświadczysz w nich sytuacji, w której umknie Ci drobny, acz istotny dla fabuły szczegół. Chodzi bowiem głównie o satysfakcję płynącą z pokonywania kolejnych przeszkód, jakie oferują tego typu gry komputerowe. Rodzaje wyzwań, które twórcy zręcznościówek stawiają przed graczami, są różne – od przejścia poziomu z wymyślnymi pułapkami, przez odnajdywanie rozmaitych przedmiotów, aż po szalone wyścigi na granicy praw fizyki. Jest to tak szeroka kategoria, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejna kategoria powstała z myślą o osobach lubiących zagłębić się w fabułę i chcących utożsamić się z bohaterami, ale nie mających czasu na wielogodzinne rozgrywki RPG. Dobrze napisane postacie to trzon udanej gry przygodowej. Nie można jednoznacznie określić, jak wyglądają produkcje tego typu – mają bowiem bardzo zróżnicowany charakter. To, co je łączy, to odkrywanie i poznawanie świata przedstawionego, a także rozwiązywanie zawartych w nim zagadek. Jeśli gracz zaangażuje się emocjonalnie w ich rozwikłanie, będzie miał większą satysfakcję z przejścia pozycji do końca. To właśnie zadowolenie płynące z doświadczenia i zamknięcia historii jest powodem, dla którego gry przygodowe są tak popularne.
Większość gier z rodzaju Battle Royale odbywa się na podobnych zasadach – gracze transportowani są nad pole bitwy, by w odpowiednim dla siebie momencie wykonać skok z samolotu. Po wylądowaniu muszą jak najszybciej zdobyć przedmioty, które pozwalają na wydłużenie rozgrywki. Celem omawianego trybu jest bowiem przetrwanie – wygrywa ostatni żywy gracz na mapie. Zwykle gry tego typu wyposażone są w pewnego rodzaju ograniczenia, na przykład zmniejszający się z czasem obszar walki. Rozwiązanie to ma zapobiec wydłużaniu się pojedynczej rundy. Osoby, które lubią wyzwania pod presją czasu, połączone z klimatem survivalu, na pewno pokochają tego typu strzelanki.
Symulator to rodzaj gier komputerowych mających na celu najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości. Gracz za ich pośrednictwem ma okazję doświadczyć rzeczy, których niejednokrotnie nie mógłby wykonać w świecie rzeczywistym. Nowoczesne produkcje osiągają taki poziom realizmu, że wykorzystuje się je do ćwiczeń w poszczególnych sektorach przemysłu, na przykład symulator kokpitu samolotu wykorzystywany jest podczas szkolenia pilotów.
https://www.neonet.pl/blog/rodzaje-gier.html
https://www.superdzieciaczki.pl/2020/11/zalety-i-wady-grania-w-gry-komputerowe.html
https://scroll.morele.net/rozrywka/fajne-gry-na-pci-konsole/