Moje zainteresowania

Jazda na rowerze

Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej, niż samochodem lub komunikacją miejską. Jakie jeszcze korzyści daje jazda na rowerze?

Jednak największą korzyścią jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Przesiadając się z samochodu na rower dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko. Możemy dużo dokładniej poznać otoczenie w którym się poruszamy zatrzymując się wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę.

Spis treści:

Jaki ma wpływ na zdrowie?
Efekty jazdy na rowerze
Jak czesto i długo jeździć na rowerze?
Bezpieczeństwo

Jaki ma wpływ na zdrowie?

Rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Szachy należą do gier z doskonałą informacją.

Bezpieczeństwo

We współczesnym słowniku bezpieczeństwo definiowane jest jako stan braku zagrożenia, spokoju, czy też poczucia, że nie nadciąga jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Wszystko sprowadza się do jednego – braku zagrożenia oraz ochronę przed niebezpieczeństwem. Jest to również jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Nie czujemy wtedy ryzyka, że coś cennego zostanie nam odebrane, jak np. zdrowie, praca, czy też dobra materialne.

Odpowiednia trasa

najlepiej wybrać las lub park, w którym powietrze nie jest zanieczyszczone. Jeśli mamy taką możliwość, unikajmy ulic o dużym natężeniu ruchu, gdyż jazda w takich warunkach może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nawodnienie

Odwodnienie w ilości zaledwie 2% masy ciała powoduje spadek wydolności nawet o 20%. Jeżdżąc na rowerze pęd powietrza osusza naszą skórę i mamy wrażenie że nie pocimy się tak mocno jak podczas np. biegania. Jest to tylko złudzenie, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest, aby podczas każdej przejażdżki mieć przy sobie bidon z wodą lub napojem izotonicznym.

Przygotowanie

Niezależnie czy poruszamy się po drogach krajowych, gminnych czy po ścieżkach rowerowych, należy pamiętać o: kasku, odpowiedniej odzieży, odblaskach, oświetleniu, sprawnych hamulcach i dobrej jakości oponach. Miej przy sobie zestaw naprawczy do opon i wiedz, jak go używać. Złapanie gumy zawsze może się zdarzyć. Dzięki regularnej konserwacji możesz utrzymać swój rower w świetnym stanie, nawet jeżdżąc codziennie. W poradniku pokazaliśmy podstawy. Co kilka miesięcy zaplanuj pełny przegląd i serwis w lokalnym sklepie rowerowym.

Efekty jazdy na rowerze

Podczas samej jazdy podnosi się poziom endorfin, czyli grupy hormonów peptydowych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i radość. Odsuwają w czasie pojawienie się zmęczenia i bólów mięśni, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się aktywnością na rowerze. Sama jazda pozwala w znacznym stopniu zwalczyć stres i się zrelaksować. Dotleniony mózg znacznie łatwiej radzi sobie ze stresem i pozwala znaleźć rozwiązania problemów na które normalnie byśmy nie wpadli. Ponadto dobrze zaplanowane trasy rowerowe pozwolą cieszyć się pięknymi widokami natury.

Jak często i długo jeździć na rowerze

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Najlepiej jak najczęściej i jak najdłużej jeśli sprawia nam to przyjemność. Można jednak przyjąć, że aby osiągnąć wymienione powyżej efekty, należałoby jeździć minimum trzy razy w tygodniu po 30-40 minut. Jest to ilość wystarczająca, aby spalić zapasy tkanki tłuszczowej, a także poprawić pracę układu oddechowego i krwionośnego.

Literatura

https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jazda-na-rowerze-efekty/

https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jazda-na-rowerze-efekty/